موتور خودرو در حین استفاده دائماً گرم می شود و در صورت نزدیک شدن به دمای بالا ، خطر انفجار ناگهانی وجود دارد. بنابراین ، آن را خنک کنید تا در دمای مناسبی بین 80 تا 100 درجه سانتیگراد خنک شود ، در این مرحله است که رادیاتور وارد کار می شود – رادیات به خنک کردن موتور در دمای مناسب کمک می کند. اکثر موتورهای مدرن به طور کلی دارای آب خنک هستند ، مگر اینکه برخی از آنها دارای موتورهای خنک کننده یا برقی مانند نیسان باشند.

اجزای رادیاتور موتور خنک کننده با آب

موتور خنک کننده با آب دارای خنک کننده ساخته شده از آب در ژاکت آب در اطراف استوانه است و برای جلوگیری از گرمای بیش از حد موتور گردش می کند. یک رادیاتور در وسط بین پریز برق و ورودی قرار می گیرد تا عملکرد آن بهینه شود. کل مسیر از رادیاتور ، شیلنگ رادیاتور ، پمپ آب ، ترموستات و فن خنک کننده تشکیل شده است. بسیاری از گذرگاه های باریک برای یک جریان خنک کننده از طریق بدنه اصلی رادیاتور ، که به آنها هسته گفته می شود.
هدف این است که با افزایش مساحت آب در حال عبور از هر هسته ، اثر خنک کننده را تقویت کنید. خود رادیاتور صرفاً کار نمی کند ، اجازه دهید نگاهی به هر یک از اجزای مربوط به رادیاتور بیندازیم تا بتوانیم هر نقش را به وضوح درک کنیم. در ترکیب با این قسمت ها ، هدف رادیاتور محقق می شود.

بیشتر بخوانید: سیستم استارت اتومبیل

فن خنک کننده

رادیاتور خودرو و نحوه حفظ آن (فن خنک کننده)

رادیاتور خودرو و نحوه حفظ آن (فن خنک کننده)

هنگام کار ، دمای موتور با هوای تازه کاهش می یابد ، اما خنک کننده فقط با هوا برای مواقعی مانند هنگام ترافیک که موتور در آن حرکت نمی کند کافی است و هنوز هم گرما تولید می کند. بنابراین ، ضرورت فن خنک کننده بوجود می آید. این باعث افزایش مقدار جریان هوا در جلوی رادیاتور می شود و راندمان خنک کننده را در حد مطلوبی افزایش می دهد.

پمپ آب

پمپ آب مایع خنک کننده را در کت های آب در اطراف موتور ، خود رادیاتور و مخزن زیر آن گردش می کند.

ترموستات

ترموستات به نگه داشتن مایع خنک کننده در دمای ثابت در یک محدوده تعیین شده کمک می کند. همچنین باعث جلوگیری از گردش مایع خنک کننده در رادیاتور در مواردی مانند هوای سرد شدید ، جریان آب را متوقف می کند. هنگامی که یک موتور گرم می شود ، دمای آب آن مطابق با آن افزایش می یابد ، و هنگامی که دمای مایع خنک کننده تقریباً بالاتر از 80 درجه سانتیگراد می شود ، یک جریان آب را کاملاً باز می کند ، اجازه می دهد تا مایع خنک کننده گردش کند.

درب رادیاتور

دمای خنک کننده گاهی اوقات می تواند تا 120 درجه سانتیگراد بالا رود. یک شیر فشار و یک دریچه خلاء به ترتیب در درپوش رادیاتور قرار دارند و وقتی فشار به دلیل گسترش مایع خنک کننده بالا می رود ، شیر فشار باز می شود و مقداری از مایع خنک کننده را که درون رادیاتور جریان دارد به داخل مخزن رزرو منتقل می کند. با کاهش فشار ، شیر خلاء باز می شود و مایع خنک کننده را به رادیاتور باز می گرداند. علاوه بر این ، جوشاندن مایع خنک کننده را با نگه داشتن آن در فشار ثابت سرکوب می کند.

نحوه حفظ رادیاتور

مایع خنک کننده را بررسی کنید

رادیاتور خودرو و نحوه حفظ آن (مایع خنک کننده را بررسی کنید)

رادیاتور خودرو و نحوه حفظ آن (مایع خنک کننده را بررسی کنید)

هنگامی که سطح آب خنک کننده کاهش می یابد و با زنگ زدگی آب کثیف می شود ، بیشتر باعث گرم شدن موتور می شود. توصیه می کنیم مایع خنک کننده را هر دو سال یک بار عوض کنید. وقتی زنگ زدگی و مقیاس آب در وضعیت بدی قرار دارند ، آنها را با تمیز کننده رادیاتور بشویید.

کمربند فن را بررسی کنید

تنش کمربند فن که فن خنک کننده را به حرکت در می آورد با دست قابل بررسی است. وسط کمربند فن را با استفاده از انگشت شست خود فشار دهید و اگر بتوان آن را بین 13-20 میلی متر پایین آورد ، به این معنی است که تنش فعلی کمربند خوب است. هنگامی که به حدی آسیب دیده که قسمت لاستیکی ذوب شده و می لغزد ، چرخه چرخش فن به خطر می افتد که می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شود و باید تعویض شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت بین گیربکس دستی و اتوماتیک

شیلنگ رادیاتور را بررسی کنید

هرگونه ترک ، شکاف و یا مشکل شیلنگ رادیاتور می تواند باعث نشت آب شود ، بنابراین توصیه می شود به منظور جلوگیری از بروز هرگونه حوادث غیر ضروری ، مرتباً وضعیت شلنگ را بررسی کنید.

چه کار باید بکنید وقتی ماشین شما بیش از حد گرم می شود

اگر ماشین شما بیش از حد گرم شده است ، سریعاً مکان امنی پیدا کنید و در اسرع وقت با خودرو بر تماس بگیرید.

درپوش را با دقت باز کنید و به کل موتور توجه کنید تا بتوانید به وضوح مشاهده کنید که دمای آب شروع به ریزش کرده است. هرگز درپوش رادیاتور را باز نکنید ، زیرا خطر آتش گرفتن بخار در دمای بالا وجود دارد و باعث ایجاد صدمات شدید می شود. اگر می بینید که مقدار خنک کننده کم است ، هنگام خنک شدن موتور آن را تا حد تعیین شده پر کنید.

برای این منظور همچنین توصیه می شود در صورت بروز مشکل های بیشتر، همیشه یک دستگاه پخش کننده آب را در وسیله نقلیه خود حمل کنید. اگر به نظر می رسد مایع خنک کننده در سطح کافی قرار دارد ، علت گرمای بیش از حد آن می تواند ناشی از آسیب رساندن به پمپ آب باشد به دلیل نقش اساسی در گردش مایع خنک کننده همانطور که قبلاً گفته شد.

 

به نظر شما رادیات شما ممکن است به یک تنظیم دقیق نیاز داشته باشد؟ با ما تماس بگیرید و درباره  تمام موارد وسیله نقلیه خود از ما سؤال کنید.

 

*************************

“خودروبر 725 ازشما کاربرگرامی جهت وقت گذاشتن برای مطالعه مقاله بالا نهایت تقدیر و تشکر رادارد”

*************************

خودرو بر تهرانخودرو بر کرجخودرو بر مازندران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع ☎️