چه موقع باید تسمه دینام ماشین شما تعویض شود؟


چه موقع باید تسمه دینام در ماشین شما تعویض شود؟

 

 

تسمه دینام چیست؟به موتور شما تعدادی لوازم جانبی مکانیکی متصل شده است ، از جمله آنها می توان از یک آلترناتور ، پمپ آب ، پمپ فرمان و یک کمپرسور تهویه هوا استفاده کرد. تسمه دینام بخشی است که تمام این لوازم جانبی را به هم متصل و هدایت می کند. خود تسمه توسط قرقره ای  بر روی میل لنگ موتور نصب شده هدایت می شود. بیشتر اتومبیل ها دارای یک یا دو تسمه دینام هستند. هنگامی که یک اتومبیل فقط یک تسمه دینام دارد ، می توان آن را تسمه مار (مارپیچ) نامید. به عنوان مثال ، این موتور فورد در عکس اول فقط یک تسمه دینام یا ‘مارپیچ’ دارد. این خودرو در عکس بعدی دارای دو تسمه دینام است.

 

جنس تسمه دینام از چیست؟تسمه دینام  از جنس لاستیک با ماندگاری طولانی ساخته شده است. معمولاً از یک طرف صاف است و در طرف مقابل خمیده است.
ماندگاری تسمه دینام (عمر تسمه دینام) چقدر است؟یک تسمه دینام تازه باید از 65000 تا 112000 کیلومتر دوام داشته باشد ، اما با گذشت زمان می پوسد و پر سر و صدا می شود . آب ، خاک جاده ، گرمای بیش از حد و نشت روغن باعث می شود سرعت کمربند سریعتر سیر شود. به عنوان مثال ، اگر سپر محافظ زیر موتور (سینی زیر موتور) آسیب دیده یا شکسته شود ، تسمه دینام زودتر از بین می رود. سرانجام ، تسمه دینام بسیار فرسوده میشود و از بین میرود.
مشکلاتی که با خراب بودن تسمه دینام پیش می آید کدامند؟اگر تسمه دینام خراب شود ، نمی توانید ماشین خود را هدایت کنید.به این دلیل که اگر پمپ آب کار نکند، موتور بیش از حد گرم می شود. همچنین اگر اتومبیل شما دارای فرمان هیدرولیک باشد ، فرمان را از دست خواهید داد ، زیرا پمپ فرمان غیرفعال می شود. علاوه بر این ، آلترناتور منبع تغذیه الکتریکی لازم را برای شارژ مجدد باتری خودرو نخواهد داشت و اجرای سیستم های برقی خودرو را متوقف خواهد کرد.
 چگونه می توان گفت که تسمه دینام به تعویض نیاز دارد؟مکانیک شما به دنبال بریدگی ، ترک ، تکه های از دست رفته و علائم دیگر سایش می باشد. معمولاً ، دیدن این تسمه فرسوده نسبتاً آسان است. به عنوان مثال ، تسمه در عکس اول زیر ترک هایی را نشان می دهد؛ در عکس دوم ، می توانید ترک ها و تکه های از دست رفته مواد آج را در طرف دنده مشاهده کنید.

اگر باعث ایجاد صداهای خیره‌کننده یا فشردگی یا کشیده شدن آن شود ، ممکن است نیاز به تعویض تسمه نیز باشد.
یکی دیگر از دلایل متداول تعویض تسمه دینام ، خیس شدن آن توسط روغن است. روغن به مواد لاستیکی آسیب می زند . اگر مکانیک شما متوجه شده است که تسمه دینام در روغن اشباع شده است ، او ممکن است ابتدا ترمیم نشت روغن را توصیه کند. دلیل این امر این است که اگر تسمه جدیدی نصب کنید و روغن دوباره نشت کند ، باز باعث از بین رفتن تسمه خواهد شد.
برای درست کار کردن ، تسمه دینام باید تحت فشار مناسب قرار داشته باشد. بیشتر اتومبیل های جدید دارای یک تسمه خودکار ،تسمه بهار یا هیدرولیک هستند که نیازی به تنظیم ندارند. 
در اتومبیل های قدیمی تر ، فشار تسمه باید در فواصل منظم تنظیم شود. یکی از علائم تسمه دینام شل، صدای بلند فریاد زدن است که بعد از روشن شدن موتور چند ثانیه ادامه می یابد. اغلب ، تسمه های دینام به عنوان کیت تعویض می شوند که شامل یک کشنده جدید و سایر سخت افزارها نیز می شوند.
آیا همیشه باید کشنده تسمه همراه تسمه تعویض شود؟ خیر ، فقط در صورت فرسوده بودن یا پر سروصدا ، تعویض تسمه دینام نیاز به تعویض دارد. در صورت نشت روغن ، نیاز به تعویض تسمه هیدرولیکی است. در صورتی که ساییدگی نشان می دهد ، تعویض تسمه به عنوان یک پیشگیری می تواند ایده خوبی باشد.

آیا تعویض تسمه مار  آسان است؟ اگر مهارت های مکانیکی کافی ، ابزار مناسب و نمودار مسیریابی تسمه را دارید ، کار چندان سختی نیست. فروشگاه قطعات شما ممکن است از نمودار و ابزار مسیریابی به شما کمک کند.
پیشنهاد خودروبر725 چیست؟ با توجه به مطالبی که خوندیم وقتی تسمه دینام خودروی شما معیوب باشد و بخوبی کار نکند مشکلات فراوانی از جمله خنک نشدن موتور  وبالا رفتن دمای موتور ممکن هست پیش بیاید و موجب سوزاندن واشر سر سیلندر خودرو و … شود .
در این مواقع اگر خودمان نتوانستیم نسبت به تعویض تسمه اقدام کنیم عاقلانه ترین کار تماس با یک مکانیک خودرو میباشد و در غیر اینصورت می توانید با ما تماس بگیرید تا خودروی شما رو به محل مورد نظرتون با ارزان ترین و ایمن ترین و سریع ترین روش ها منتقل کنیم.
نتیجه گیری: در این مقاله نتیجه گیری میکنیم که تسمه دینام نیز مانند سایر اجزای جانبی خودرو در درست کار کردن خودرو نقش بسیار مهمی دارد لذا در صورت معیوب بودن آن جهت جلوگیری از مشکلات زیاد باید نسبت به تعویض آن اقدام کنیم واگر مهارت لازم را نداشته باشیم می توانیم با خودروبر725 تماس حاصل نموده و خودروی خود را با مجهزترین خودروبر ها به محل مورد نظر منتقل کنیم.
*************************

“خودروبر 725 ازشما کاربرگرامی جهت وقت گذاشتن برای مطالعه مقاله بالا نهایت تقدیر و تشکر رادارد”

*************************

خودرو بر تهرانخودرو بر قزوینخودرو بر کرجخودرو بر گیلانخودرو بر مازندران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع ☎️