کوئل خودرو چیست و اجزای تشکیل دهنده آن

کوئل خودرو چیست ؟

کوئل یکی از اجزای سیستم برقی اتومبیل می باشد . کوئل در این سیستم تامین برق برای جرقه زدن و احتراق بنزین را به عهده دارد . در حقیقت اتومبیل احتراق داخلی برای جرقه‌ زنی و تولید انفجار و نیروی داخل سیلندر به اختلاف پتانسیلی تقریبا 7000 تا 25000 ولت احتیاج داشته اند . این اختلاف نسبت به شرایط عادی ، به هنگامی که شمع ها کثیف می باشند یا شرایط نا مناسب سوخت تغییر کرده است اتفاق می افتد . اکنون به علت اینکه اختلاف پتانسیل تولید شده باتری در اتومبیل های عادی و معمولی از حدود 12 ولت بالاتر نمی ‌رود . حتی در برخی شرایط این رقم امکان دارد تحت تاثیر عمر باتری یا برخی شرایط موثر دیگری کاهش یابد . بر این اصول اختلاف پتانسیل ایجاد شده باتری قادر نیست ایجاد جرقه به واسطه شمع ها را میسر کند . در این زمان است که کوئل عملکرد خود را در این بین به رخ دیگر قطعات می کشد .

کوئل در حقیقت یک سیم پیچ تقویت کننده می باشد که ولتاژ تولید شده توسط باتری را قویت می کند و به هنگام نیاز به شمعی که آماده احتراق می باشد می‌ رساند .  از طرفی دیگر کوئل انواع مختلفی داشته که در مصارفی به غیر از خودرو سازی مورد استفاده قرار گرفته می شوند .اصول و اساس کار کویل اتومبیل که داخل سیم ‌پیچ ‌های آن صورت گرفته می شود بر پایه‌ القای جریان الکتریکی می باشد . پس در نتیجه ای به طور خلاصه و ساده باید گفت کوئل جریان برق با ولتاژ کم را از باتری می گیرد ، سپس آن را به ولتاژ مورد نیاز جرقه ‌زنی شمع می رساند و وارد شمع‌ ها و سیلندر می کند .

ساختار و اجزای تشکیل دهنده کوئل

کویل بر اساس و اصول قوانین فیزیک و مغناطیس به واسطه سیم‌ پیچ و هسته آهنی آن سبب بالا رفتن ولتاژ وارد شده از باتری می شود . این قطعه‌ کمی پیچیده در حالتی کلی تشکیل شده از سه قسمت اصلی سیم‌ پیچ اولیه ، سیم ‌پیچ ثانویه ، هسته‌ مرکزی می باشد .

از طرفی دیگر اگر بخواهیم بخش‌ های دیگر کوئل را نام ببریم :

 پایه‌ جرقه زنی : تعداد این پایه ‌ها برحسب تعداد سیلندر های موتور تعیین می شود .

عایق سیم‌ پیچ ‌ها : ما بین سیم ‌پیچ‌ ها استفاده شده است تا از آسیب رسیدن به سیم‌ پیچ‌ ها در اثر حرارتی که در آن‌ ها ایجاد شده است جلوگیری کند  .

بدنه‌ اصلی : اکثرا از جنس آلومینیوم می باشد که ضریب انتقال حرارت بسیار بالایی درد .

در صورت تمایل به مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش ( اخبار خودروبر ) مراجعه فرمایید.

اخبار

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع ☎️