رادیاتور اتومبیل و نحوه خنک نگه داشتن آن


 نحوه خنک نگه داشتن رادیاتور ، هنگامی که موتور در حال کار است، پیستون های آن در هر نقطه بین 1500 دور در دقیقه در دور کار تا 8000 دور در دقیقه در حالت خاموش در حال بالا و پایین رفتن هستند – این گرما و اصطکاک ایجاد می کند. تنها راه برای خنک نگه داشتن آنها جریان آب در کانالهای موجود در بلوک موتور است.

رادیاتور موتور ماشین شما را خنک نگه می دارد و مهم است که از آن مراقبت کنید. علائم عدم خوب بودن همه چیز در زیر کلاهک با اندازه گیری دمای آب شروع می شود. دمای هوا نباید بیش از 90 درجه سانتیگراد باشد. اگر شروع به افزایش کرد ، باید متوقف شوید. نشانه دیگر سوزاندن بو و بخار از زیر کلاهک است.

هشدار !

هرگز کلاهک رادیاتور را در زمان گرم بودن موتور خودرو باز نکنید. در غیر این صورت احتمال سوختگی وجود دارد.

نحوه خنک نگه داشتن رادیاتور

1. کاهش مایع خنک کننده

مایع خنک کننده، مخلوط ضد یخ (اتیلن گلیکول) و آب مایعی است که به دور موتور پمپ می شود و با کمک رادیاتور خنک نگه داشته می شود. هدف از این ضد یخ این است که آب در رادیاتور در دمای سرد یخ نزند.

پایین بودن میزان خنک کننده در رادیاتور یکی از دلایل عمده گرم شدن بیش از حد در وسایل نقلیه است. افت سطح می تواند به دلایل مختلفی مانند نشتی در واشر سر شما – که یک مشکل جدی است – یا هسته بخاری باشد.

توصیه می شود هر زمان که رادیاتور سرویس می شود، مایع خنک کننده را تمدید کنید. در حالت ایده آل، این کار باید سالانه انجام شود. شما باید حداقل یک بار در ماه سطح خنک کننده خود را بررسی کنید – استفاده از آن با آب قابل قبول است.

2. رادیاتور مسدود شده

دلیل اصلی مسدود شدن رادیاتور، آلودگی، حشرات مرده و بقایای سست مانند سنگ است. این موارد باعث جلوگیری از جریان هوا از طریق رادیاتور و در نتیجه گرم شدن بیش از حد آن می شوند. سرپوش را باز کنید و معمولاً می توانید این را به وضوح مشاهده کنید.

اگر هیچ چیزی به وضوح قابل مشاهده نباشد، می تواند مسدود شدن داخلی باشد. در صورت داشتن سطح رادیاتور، با استفاده از ترموستات مادون قرمز سطح رادیاتور را از نظر لک کنید. اگر فاقد آن هستید، در هنگام خنک بودن ماشین درپوش رادیاتور را باز کنید و سپس مایع و رادیاتور را از نظر تغییر رنگ قهوه ای یا آلودگی های معلق در مایع خنک کننده مانند خاک شناور بررسی کنید.

بیشتر بخوانید »»» تنظیم پدال کلاچ

3. مواد مبدل حرارتی

رادیاتورها به طور سنتی با استفاده از هسته های مس و برنج ساخته می شدند. اما هسته های آلومینیومی مقرون به صرفه و کم وزن با استفاده از مخازن پلاستیکی به آرامی جای آنها را می گیرند. دلیل این تغییر این است که رادیاتورهای آلومینیومی بسیار بهتر از مسی های برنجی خنک می شوند. میزان انتقال حرارت در آلومینیوم در میان فلزات رایج چشمگیر است.

4. درپوش رادیاتور

سو cap عملکرد درپوش رادیاتور باعث گرم شدن بیش از حد رادیاتور می شود، علت بسیار شایع و نادیده گرفته شده. درب رادیاتور به درستی پیچ نشده است و ممکن است مایع خنک کننده نشت کند. این درپوش همچنین به حفظ فشار صحیح آب کمک می کند و اگر درست نشسته باشد ، فشار به خطر می افتد.

جمع بندی

خب در این مقاله رادیاتور اتومبیل و نحوه خنک نگه داشتن آن مورد برسی قرار گرفت. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. همچنین اگر به خدمات خودروبری نیاز داشتید از طریق شماره زیر با ما تماس بگیرید.

رادیاتور اتومبیل و نحوه خنک نگه داشتن آن

 

خودرو بر تهرانخودرو بر قزوینخودرو بر کرجخودرو بر گیلانخودرو بر مازندران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع ☎️