وظیفه اصلی سرسیلندر بستن محفظه احتراق موتور از قسمت بالای آن است. در واقع قسمت بالایی موتور را سرسیلندر می‌نامند در حالی که قسمت پایین آن بلوک موتور است. این قطعه روی موتور می‌نشیند و محفظه احتراق را می‌بندد. شکافی که بین سرسیلندر و موتور باقی مانده است توسط واشر تکمیل می‌شود.

سر سیلندر در ماشین من چه کار می‌کند؟

وظیفه اصلی سرسیلندر بستن محفظه احتراق موتور از قسمت بالای آن است. در واقع قسمت بالایی موتور را سرسیلندر می‌نامند در حالی که قسمت پایین آن بلوک موتور است. این قطعه روی موتور می‌نشیند و محفظه احتراق را می‌بندد. شکافی که بین سرسیلندر و موتور باقی مانده است توسط واشر تکمیل می‌شود. وظیفه دیگر این قطعه اطمینان از روانکاری مداوم سیلندر است. اگر سیلندرها روغن کاری نشده باشند، عملکرد روان و راحت موتور امکان پذیر نیست، به همین دلیل سر سیلندر یک قسمت ضروری از عملکرد موتور است.

این قطعه نه تنها قسمت بسیار مهمی از موتور خودرو است، بلکه به دلیل ساختار پیچیده یکی از گران قیمت‌ترین قطعات موتور است. از آنجا که این قطعه در طی فرآیند احتراق در معرض دمای بسیار بالایی قرار دارد، از آلیاژهای آلومینیوم مقاوم و فلزات سبک ساخته می‌شود. سر سیلندر در معرض دمای بالا قرار دارد و بنابراین باید سرد شود تا از گرم شدن بیش از حد و افزایش سایش جلوگیری شود. دو نوع مختلف خنک کننده برای این قطعه (خنک کننده با آب و با هوا) وجود دارد. بسته به اینکه موتور خودرو شما دیزلی باشد یا بنزینی، ساختار آن نیز متفاوت است.

سر سیلندر

سر سیلندر

تعمیر یا ترمیم سر سیلندر؟

متاسفانه ساختار پیچیده سر سیلندر و کارهای بی‌شمار آن را مستعد نقص و خرابی می‌کند. شایع‌ترین نقص، نشتی و خرابی واشر است که در اثر سایش بیشتر ایجاد می‌شود. البته غیر از این مشکلات نقایصی دیگر نیز در این قطعه به وجود می‌آید، به عنوان مثال، درجه حرارت بالا و ارتعاشات شدید در موتور در حال کار می‌تواند منجر به ترک خوردگی در سرسیلندر شود.

بسیاری از خرابی‌ها ممکن است نیاز به تعمیر سر سیلندر داشته باشد که بسیار گران است. از آنجا که این قطعه در موتور نصب شده است امکان برداشتن آن بسیار سخت است. تعویض آن فقط در موارد نادر اتفاق می‌افتد. بیشتر نقص‌ها مربوط به قطعات قابل تعویض مانند شیرآلات است. در بیشتر موارد برای تعمیر این قطعه، ابتدا باید برداشته شود و پس از تعمیر صاف و سپس نصب می‌شود، زیرا این تنها راه اطمینان از بسته شدن صحیح قسمت پایین موتور است.

خودرو بر تهرانخودرو بر قزوینخودرو بر کرجخودرو بر گیلانخودرو بر مازندران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع ☎️