فلایویل قطعه ای چند کاره

فلایویل یا چرخ لنگر معمولاً دیسکی از فلز سنگین با قطر 12 تا 15 اینچ است که در خارج از آن یک تاج دنده فلزی قرار دارد. این قطعه روی میل لنگ موتور مستقر می‌باشد. بنابراین، از نظر ساختاری مستقیماً به موتور، کلاچ و گیربکس متصل می‌شود.

فلایویل چیست؟

فلایویل یک وسیله مکانیکی دوار است که برای ذخیره انرژی دورانی استفاده می‌شود. فلایویل (گیربکس دستی) یا صفحه فلکس (گیربکس اتوماتیک) دیسکی است که در انتهای عقب موتور به میل لنگ پیچ می‌شود. چرخ لنگر یکی از قطعات ضروری پیشرانه است. خرابی آن می‌تواند عواقب گسترده‌ای بر سایر اجزای خودرو داشته باشد.

نحوه ی عملکرد چرخ لنگر

این قطعه با توجه به موقعیت حساسی که دارد بایستی کارهای متعددی انجام دهد. در ادامه به شکل مختصر به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

همانطور که گفتیم فلایویل در واقع یک وسیله ذخیره انرژی است، اما این قطعه چگونه این کار را انجام می‌دهد؟ و به چه روشی انرژی را ذخیره می‌کند؟ ممکن است فکر کنید که کار آن شبیه به عملکرد یک باتری مکانیکی است. در حالی که فلایویل­ها برای ذخیره انرژی انرژی جنبشی استفاده می‌شوند، برخلاف باتری‌ها که انرژی شیمیایی را ذخیره می‌کنند.

وقتی سوار ماشین می‌شوید و کلید استارت را می‌چرخانید، یک دندانه کوچک به نام بندکس با فلایویل همراه می‌شود و آن را می‌چرخاند. چرخ لنگر به نوبه خود میل لنگ را به گردش در می­آورد تا چرخه فشرده سازی لازم برای راه اندازی موتور آغاز شود. به محض روشن شدن موتور، بندکس حذف می‌گردد و به چرخ­های محرک اجازه داده می‌شود تا به آرامی بچرخند. پس از راه اندازی موتور، میل لنگ حرکت بالا و پایین پیستون‌ها را، به حرکت چرخشی تبدیل می‌کند. برای حفظ سرعت ثابت چرخش میل لنگ، از چرخ لنگر با اینرسی استفاده می‌شود.

بالانس موتور

از آنجایی که پیستون‌ها از مرکز میل لنگ منحرف می‌شوند، در نتیجه موتور با شلیک هر پیستون در زاویه‌ای متفاوت قرار می‌گیرد. وزن سنگین فلایویل این حرکت پهلو به پهلو را سرکوب می‌کند و به تثبیت و تعادل موتور بر پایه‌های آن و کاهش لرزش در سرتاسر وسیله نقلیه کمک می‌کند.

آیا چرخ لنگر بی کیفیت می‌تواند باعث ایجاد مشکل در راه اندازی ماشین شود؟

سیستم جرقه زنی خودرو مستقیماً تحت تأثیر چرخ فلایویل قرار می‌گیرد، بنابراین چرخ نامناسب می‌تواند باعث ایجاد مشکل در راه اندازی ماشین شود. هنگامی که فلایویل فرسوده می‌شود یا ترک می‌خورد، استارتر برای درگیر شدن صحیح با آن مشکل دارد، به خصوص اگر تعداد قابل توجهی از دندانه‌های خود را از دست داده باشد

اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع ☎️