زمانی که در حال رانندگی هستید، ممکن است صدایی از زیر کاپوت ماشین بشنوید. اکثر افراد در این مواقع فکر می کنند که این صدا از اگزوزی است که نشتی دارد. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که ممکن است این صدا از یاطاقان ماشینتان باشد. در ادامه با همراه باشید تا شما را با علائم خرابی یاتاقان آشنا کنیم.

یاطاقان در عملکرد وسیله نقلیه شما ضروری است. به طور دقیق تر، یاتاقان برای عملکرد مناسب مجامع توپی، تایر و چرخ برای کار با یکدیگر بسیار مهم است. یاطاقان امکان حرکت بدون اصطکاک و چرخش مونتاژ توپی را فراهم می کند و بدین ترتیب تایر صاف و چرخش چرخ را فراهم می کند. وقتی یاطاقان خراب شود، علائم مختلفی را مشاهده خواهید کرد.

علائم خرابی یاطاقان

با دقت گوش کن شایع ترین و اغلب مشخص ترین علامت همراه با  یاطاقان سر و صدای ناشی از چرخ یا ناحیه تایر وسیله نقلیه در حال حرکت است. ممکن است این مسئله را به عنوان سر و صدای موتور اشتباه بگیرید، اما وقتی از نزدیک گوش می دهید احتمال دارد که با شتاب گیری وسیله نقلیه صدای سنگ زنی یا مشبک بلندتر شنیده شود. از آنجا که یاتاقان های چرخ به دلیل مکرر پوشیدن آن شناخته نمی شوند، به طور معمول سر و صداها مشکوک به چیز دیگری هستند و از این مسئله غافل می شوند.

علائم خرابی یاطاقان

آیا ماشین شما احساس سستی می کند؟ وقتی نظر رانندگان حرفه ای راجع به اتومبیل “سست” می شنوید، ممکن است نمی دانید معنی آن چیست. این اغلب به فرمان خودرو اشاره دارد که می تواند شامل یاطاقان چرخ باشد. شل شدن چرخ یا اصطلاحاً چرخ بازی نیز نامیده می شود، یکی دیگر از علائم رایج تحمل یاطاقان است. از آنجا که بلبرینگ شروع به سست شدن می کند، آنها در داخل مرکز چرخ و دوک چرخ شل می شوند و همین امر باعث می شود وسیله نقلیه شما هنگام تغیر جهت فرمان احساس شل شدگی بدهد.

لاستیک های شما چطوره؟ همه ما از اهمیت چرخش لاستیک های شما برای افزایش حتی سایش می دانیم، اما آیا می دانید بلبرینگ چرخ شکسته می تواند منجر به سایش ناموزون تایرها نیز شود؟ شل بودن چرخ و لرزشی که از چرخ می چرخد باعث می شود لاستیک های شما به طور یکنواخت پوشیده نشوند، به این معنی که احتمال دارد زودتر مجبور به سرمایه گذاری در لاستیک های جدید باشید.

جمع بندی

خب در این مقاله علائم خرابی یاطاقان توضیح داده شد، امیدواریم از خواندن مقاله لذت برده باشید. همچنین اگر روزی به خودروبری نیاز پیدا کردید از طریق شماره زیر با ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت به مشکل شما رسیدگی شود.

علائم خرابی یاطاقان

خودرو بر تهرانخودرو بر قزوینخودرو بر کرجخودرو بر گیلانخودرو بر مازندران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع ☎️