جعبه فرمان خودرو چیست – جعبه فرمان مکانیکی

جعبه فرمان خودرو چیست ؟

این قسمت از سیستم فرمان که اصلی ‌ترین قسمت آن به حساب می آید و ضمن انتقال دادن گشتاور دست راننده به چرخ‌ ها ، فرایند افزایش این گشتاور را هم انجام می‌ دهد . جعبه فرمان روی اتاق اتومبیل متصل می ‌شود و گشتاور و دَوَران فرمان را به واسطه مفصل‌ ها و سیبک ‌های سیستم فرمان به سگ‌ دست انتقال می دهد . این قسمت از سیستم فرمان انواع متفاوتی دارد و هر نوع متشکل از اجزای مخصوصی می باشد .

ولی وظایف جعبه‌ فرمان برای تمامی نوع های آن یکی می باشد و معمولا تغییری نمی ‌کند . وظایف ذکر شده عبارتند از :

– افزایش یافتن گشتاور و کاهش حرکت چرخشی و جا به جایی دورانی دست راننده است .

– تغییر کردن صفحه‌ دوران غربیلک فرمان به صفحه‌ مکانیکی فرمان می باشد .

– تبدیل کردن حرکت چرخشی و دورانی غربیلک به حرکت خطی اهرم‌بندی فرمان می باشد .

تنوع این جعبه فرمان ها در کیفیت ارائه‌ شدن این وظایف تاثیر زیادی داشته است . هرچه که کیفیت خدمات جعبه فرمان زیاد باشد کنترل کردن فرمان برای راننده آسان ‌تر و نرم ‌تر می باشد . ولی با این حال اساس طرز کار همه‌ انواع جعبه فرمان متشابه با یکدیگر است . به این صورت که به هنگامی که راننده غربیلک فرمان را می چرخاند ، گشتاور موجود و حرکت دورانی به جعبه فرمان انتقال داده می شود . جعبه فرمان حرکت دورانی غربیلک را به حرکت خطی تبدیل می کند و از راه میله بندی فرمان یا شغال ‌دست‌ های چپ و راست به سگ دست انتقال می دهد . سگ دست روی سیبک‌ ها ، به داخل یا خارج چرخش پیدا کرده و این حرکت باعث پیچش خوردن چرخ‌ ها و به چپ یا راست می‌ شود .

جعبه فرمان مکانیکی :

به این نوع جعبه فرمان که از ساده ‌ترین سیستم برخوردار است و در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می ‌گرفت ، عمل افزایش دادن گشتاور دست راننده و انتقال دادن آن به چرخ‌ ها فقط به وسیله‌ مجموعه ‌ای از چرخ‌ دنده‌ ها و بازوها صورت می گیرد . در سیستم‌ های فرمان که مجهز به جعبه فرمان مکانیکی هستند تنها منبع انرژی این سیستم ، نیروی دست راننده می باشد .البته این عمل یعنی خستگی ناشی از صرف نیروی زیاد برای کنترل کردن و حرکت دادن غربیلک برای است .

در صورت تمایل به مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش ( اخبار خودروبر ) مراجعه فرمایید.

اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع ☎️